Endustiriyel Bacalar

  • Saraylar Mahallesi 1. Sanayi Sitesi 155 Sokak No: 23 Merkez / DENİZLİ
  • 0 258 265 60 83
  • info@proktes.com

Endustiriyel Bacalar

ENDUSTRİYEL BACA
 Endüstriyel tesislerde, Katı, Sıvı ve Gaz yakıtlı yakıcı cihazlarda ve ısı merkezlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için dizayn edilen baca sistemlerin, üretim ve montajının tamamı fabrika binamızda profesyonel ekiplerimizce gerçekleştirilmektedir.
Kendi kendini taşıyan ve Konstrüksiyonlu baca sistemleri olarak adlandırılan uygulamaların, statik hesapları yapılarak bulunan donelere uygun projelendirilip imalatı yapılmaktadır.
Baca sistemlerinin montaj uygulaması, belirli bir yöntem dahilinde proje ve statik güvenlikler doğrultusunda titizlikle yürütülen çalışmalar ile gerçekleştirilmektedir. Bu tarz sistemlerde montaj mahallinin baca sistemine uygunluğu ön plana çıkmaktadır.

Yapılacak ön çalışma ile temel detayları, rüzgar yükleri, deprem yükleri, titreşim-salınım durumu, iş güvenliği ve genel fiziki durum değerlendirilmesi yapılmaktadır. Atık gazların atmosfere taşınması için kullanılan ve baca gazı(belirli sıcaklığa kadar) ile temasta bulunan iç yüzey AISI 316 L(1.4404) paslanmaz çelik sacdan üretilmektedir. Çift cidarlı bacalarda taş yünü izolasyon kullanılmaktadır.
Baca gazı sıcaklığının yüksek olduğu durumlarda özel alaşımlı paslanmaz çelikler kullanılmaktadır. Bu tarz sistemlerde yüksek sıcaklığa dayanıklı izolasyon malzemesi kullanılmaktadır. Firmamız 900°C (T900) sıcaklığa dayanıklı baca sistemi üretimi ve montajı gerçekleştirmektedir. Baca sistemleri birleşiminde TİG, MİG ve ARK KAYNAK yöntemleri kullanılmaktadır. Baca taşıyıcı bölümü çelik sacdan veya paslanmaz çelik sacdan üretilmektedir. Kaynak birleşimleri EN 287-1 sertifikalı kaynak operatörleri tarafından standartlara uygun şekilde yapılmaktadır.

Baca sistemi flanş bağlantılı olarak birleştirilmektedir. Flanş birleştirme noktalarında yüksek ısıya dayanıklı özel contalar kullanılmaktadır. Flanş birleştirmelerinde kesinlikle asbest içeren contalar(amyant vb.) kullanılmamalıdır. Baca kesit hesapları standartlara uygun yapılmaktadır. Baca sistemi sıvı, katı ve gaz yakıtlı yakma ocaklarında tek ve çift cidar olarak, farklı dizayn yöntemleriyle üretilmektedir.
BACA SİSTEMLERİ endüstriyel baca sistemlerinde, TS EN 13084-1/-7 ve TS 11382 ve CE SERTİFİKALI üretim gerçekleştirmektedir. "Üretim sertifikaları konusundaki çeşitliliği ile kendi sektörünün  lider  firmasıdır"

TS EN 13084-1 Bacalar – Serbest duran – Bölüm 1: Genel kurallar

KAPSAM;
Bu standart, astarı da dahil her tip serbest duran bacanın tasarım ve yapımı için genel kuralları ve temel performans kriterlerini kapsar.
Çelik halatlarla tutturulan, yandan desteklenen veya bir başka yapıya dayanan bacalar da serbest duran baca kabul edilebilir.
Binalara bağlanmış bacalar aşağıdaki kriterlerden birini karşılaması durumunda, bu standarda göre yapısal bakımdan serbest duran baca olarak tasarımlanmalıdır.
Yan destekler(duvar sabitleme kelepçesi) arasındaki mesafe 4m'den fazlaysa,
Yapının en üst bağlantısından itibaren (son destek noktasından sonraki bölüm) serbest duran kısmın yüksekliği 3m'den fazlaysa,
Dikdörtgen en kesitli bacalar için binanın en üst bağlantısından itibaren serbest duran kısmın yüksekliği en küçük dış boyutun beş katından fazlaysa,

Binayla bacanın dış yüzeyi arasındaki yatay mesafe 1m'den fazlaysa.
Serbest duran direklere bağlı olan bacalar, serbest duran bacalar olarak kabul edilir.
Not: TS EN 13084 serisinin diğer bölümlerinde, TS EN 1443 standardına (ve ilgili mamul standartlarına) uygun baca mamullerinin serbest duran bacalarda kullanılabildiği yerlerde, bunlar ile ilgili kurallar verilmiştir.