Prizmatik Yangın Damperi

Ürünlerimiz

Prizmatik Yangın Damperi


Prizmatik Yangın Damperi (K-60 SINIFI) yangın esnasında üzerinde yer alan ısıl sigortanın 72oC da erimesi sonucunda klapesini kapayarak yangın bir mahalden diğerine hava kanalı ile taşınmasını engellemektedir.
Yangına 60 dakika boyunca dayanabilmektedir.
Müşteri tercihleri doğrultusunda takılacak microswitch ile “Bina otomasyon sisteminden” açık-kapalı pozisyonu takip edilebilir.
İsteğe bağlı olarak kullanılan yangın damper motoru ile açılıp kapanması yangın senaryosuna göre ya da damper  motorunun bir aksesuarı olan termik  algılayıcı ile sağlanabilir.
MALZEME VE YÜZEY KAPLAMASI
VGY – Prizmatik Yangın Damperi (K-60 SINIFI)’in kasa, klape ve ısıl sigorta olmak üzere 3 ana parçadan meydana gelmektedir. Kasa ve klape TS EN 10346 belgesine sahip galvaniz çelik sacdan üretilir. Kasanın imalatı tamamen kaynaksız bir şekilde yapılmaktadır. Bu sayede galvaniz sacın korozyona karşı dayanımı sürdürülmüştür. Sacın birleşim yerleri hava kaçağına karşı yanmaz silikon(kırmızı) ile izole edilmiştir.
Klapenin dönmesini sağlayan Burç pirinç, mil galvaniz kaplı çelik malzemeden üretilmektedir. Bu sayede uzun yıllar yağlama gerektirmeden kullanım sağlanmıştır.
Kasanın içinde yangın anında dayanımı arttıran TS EN 13501′e göre A sınıfı yanmaz malzemedir. Bu malzemeler TS 901-1 EN 13162 e göre üretilmiş olup 750oC sıcaklığa dayanabilmektedir. Isıl sigorta UL onaylı olup 72 derecede eriyerek yangın damperinin kapanmasını sağlayan yaya yol verir. VGY kapandığında kasa ve kanat arasında ısı köprüsünü engellemeye yarayan 550oC sıcaklığa dayanıklı yanmaz conta(asbestsiz) standart olarak bulunur.
VGY, Müşteri talebi doğrultusunda kasa paslanmaz sacdan da üretilebilmektedir. Isıl sigorta uygulamaya göre 95oC ya da 140oC olabilmektedir. Bina otomasyonundan damperin pozisyonunun takip edilmesi istendiğinde microswitchler  aracılığı ile damper  konum  bilgisi alınabilmektedir. Ayrıca ısıl  sigorta yerine elektrikli  yangın damper motorları da kullanılabilmektedir.

VGY – Prizmatik Yangın Damperi (K-60 SINIFI)’in yukarıdaki ölçülerin kombinasyonu
şeklinde üretilebilmektedir.
Daha büyük ölçüler için montaj esnasında yangın damperleri tek bir kör kasada birleştirilerek montaj yapılmalıdır.
MONTAJ
VGY – Prizmatik Yangın Damperi (K-60 SINIFI)’ in montajı, köşelerinde yer alan flanş deliklerinden kanala bağlanılarak yapılır.
VGY – Isıl Sigortalı
VGY – Yangın Damper Motorlu
VGY – Çoklu Montaj
SEÇİM
Ses Seviyesi ve Basınç Kaybı
VGY – Prizmatik Yangın Damperinin ölçülerini tayin edebilmek için yukarıdaki basınç kaybı tablosundan yararlanılır. Bu tabloda yatay eksendeki kanal hızına karşılık gelen basınç kaybı dikey eksenden bulunur. Eğri üstündeki değerler damperden kaynaklanan ses seviyesini verir.
TEKNİK ÖZELLİKLER
VGY – YANGIN DAMPERİ (K-60 SINIFI) Kasa ve Kanat parçaları TS EN 10346 standardına uygun Galvaniz Sacdan imal edilmiştir. Kanat DIN 4102’ye ve Türk Standardı TS EN 13501-1’e göre A sınıfı yanmaz malzeme olarak tanımlanan taş  yünü ile doludur. Kasa ve kanat parçaları arasında standart olarak 72oC da eriyen termik eleman bulunur. Müşteri talebi doğrultusunda 95oC veya 140oC da eriyen termik eleman temin edilebilecektir. Termik eleman UL sertifikalıdır. Kaynaksız imalat yöntemiyle üretilmiştir. Bu sayede korozyon dayanımı yüksektir. Burç pirinç, mil galvaniz kaplı çekli malzemeden üretilecektir. Bu sayede uzun yıllar yağlama gerektirmeden kullanılabilecektir. VGY’nin tüm birleşim yerleri yanmaz silikon ile izolelidir. Kanadın kapanması standart olarak termik elemanın erimesi ile kurulmuş yayın form değiştirmesi prensibine dayanmaktadır. Müşteri tercihi doğrultusunda yay geri dönüşlü yangın damper motoru ile kumanda edilebilir. VGY kapandığında kasa ve kanat arasında ısı köprüsünü engellemeye yarayan 550 oC sıcaklığa dayanıklı yanmaz conta(asbestsiz) standart olarak bulunur. VGY üzerinde kanadın “Açık-Kapalı” pozisyonunu gösteren switch parçaları müşteri talebine göre eklenebilir. Kanadın konumunu izlemeye ve tekrar kurulumunda yeni sigortanın takılmasına yarayan müdahale kapağı standart olarak ürün üzerinde bulunmaktadır.
DAMPER MOTORU ELEKTRİK BAĞLANTI DETAYI
Termik Elemansız
Termik Elemanlı