Otopark Havalandırma Sistemleri

Otopark Havalandırma Sistemleri

 
OTOPARK HAVALANDIRMASI
Kapalı otoparklar için tasarlanan havalandırma sistemleri iki temel ihtiyaçtan yola çıkılarak planlanır. -Birincisi günlük işletmede insan sağlığının korunmasına yönelik olarak otoparklarda hareket eden araçların ürettiği bileşenlerin tahliyesi İkincisi acil yangın durumunda insanların kaçışına, itfaiye personelinin yangına müdahalesine yardımcı olmak ve yüksek sıcaklıktan kaynaklı maddi hasarı azaltmak için tasarlanır.
Jet fan sisteminde temel mantık, jet fanların gerekli durumlarda momentum oluşturarak dumanı, egzoz edilen açıklıklara (şaftlara) yönlendirmesidir.  Bu sistem bütün halinde temiz havanın tüm kapalı alanda düzgün yayılımı ve egzoz edilmesi konusunda büyük avantajlar sağlar.
 Bu sistem, Ana egzoz fanlarından, Egzoz şaftlarından, çok katlı otoparklarda Taze hava fanlarından ve Taze hava şaftlarından, Jet fanlar, CO dedektör sistemi, Duman damperleri, Taze hava damperleri, Ana kontrol panoları ve Panolardan oluşmaktadır.
Aksiyal Fanlar (egzoz ve taze hava için) Aksiyal fanların ana görevleri otoparktaki kirli havanın ve oluşan yangın dumanının egzoz edilmesi, gerekiyorsa otoparkın ihtiyaç  duyduğu taze havayı sağlamaktır. Aksiyal fanların kapasiteleri ve güçleri yerel otopark yangın ve yerel otopark havalandırma yönetmeliklerine göre hesaplanan egzoz ve taze hava debilerine göre hesaplanır.
Jet fanlar, otoparktaki mevcut havayı yüksek hızda transfer etmekten sorumlu havalandırma cihazlarıdır. AKSİYAL JET FANLAR Jet fanlar ikiye ayrılır; RADYAL JET FANLAR